Nasz blog ślubny

Wódka na wesele. Zakup odpowiedniej jej ilości jest bardzo istotny

Zakup wódki na wesele jest czymś oczywistym. Zrozumiałe bowiem jest, że na weselu powinna się pojawić i to w takiej ilości, by do końca imprezy jej nie zabrakło. Określenie, ile jej kupić, jest już dużo trudniejsze. Na pewno powinno jej być sporo. Zakup zbyt wielkiej ilości jednak spowoduje, że po weselu wódka zostanie i nie wiadomo będzie co z nią zrobić. Zakup zbyt dużej ilości wódki to także niepotrzebny i niemały wydatek. Jak go uniknąć? Ile wódki trzeba na wesele? Czy w przypadku każdego wesela można stosować podobny przelicznik ilości wódki na daną liczbę gości weselnych? 

Istotne jest to, kto będzie na weselu

Rozważając ile wódki trzeba na wesele, warto zacząć od tego, że wiele zależy od tego, kto na takim weselu będzie. Jeśli – na przykład – będzie to niewielkie wesele, na którym przede wszystkim będą osoby starsze i bardzo młode, w tym wiele osób niepełnoletnich, kupowanie dużych ilości wódki nie ma większego sensu. Osoby starsze nie sięgną bowiem po większe ilości wódki. Osoby niepełnoletnie nie będą mogły sięgnąć po nią wcale. 

Z reguły jednak gośćmi na weselu są osoby w bardzo różnym wieku. W takiej sytuacji najlepiej zastosować banalnie prosty przelicznik, czyli jedna półlitrowa butelka wódki na jednego gościa weselnego. Czy każdy gość weselny wypije taką ilość? Rzecz jasna nie. Będą jednak goście, którzy wypiją więcej. Wódka na weselu potrzebna jest też w charakterze prezentu. Można nią obdarować gości wyjeżdżających z wesela, dać ją obsłudze wesela – kelnerom, zespołowi, fotografom. Każdy bez wątpienia ucieszy się z takiego drobiazgu. Wódka potrzebna będzie także po weselu, na poprawinach. Jeśli wiadomo, że w poprawinach będzie brać udział sporo osób chętnie sięgających po wódkę, wskazane nawet jest zakupienie nieco dodatkowych butelek. Przelicznik pół litra na osobę może bowiem w tej sytuacji okazać się nieodpowiedni.

Inne alkohole. One również powinny znaleźć się na weselu

Nie każdy gość weselny lubi wódkę. Nie każdy też może ją spożywać. Kupując alkohol na wesele i to trzeba brać pod uwagę. Wskazane jest więc zakupienie również innych alkoholi. Jeśli wesele organizowane jest w ciepły dzień, goście docenią choćby zimne piwo. Panie zaś chętnie będą sięgać po wino, martini czy szampana. I takie trunki więc powinny znaleźć się na weselu, oczywiście w mniejszej ilości. Piwa może być jednak więcej. Nawet jeśli bowiem zostanie, na pewno będzie można je wykorzystać. Może długo stać. Przyda się więc nawet kilka tygodni później, choćby przy spotkaniach z przyjaciółmi. Mocniejsze alkohole kupione w zbyt dużej ilości na wesele z reguły jednak staną się nieprzydatne, po prostu po nim zostaną. Warto więc kupować alkoholu tyle, by po weselu zostało go jak najmniej. 

W niektórych sklepach istnieje możliwość zwrotu pozostałych butelek wódki

Warto mieć świadomość, że w wielu sklepach sprzedawcy dopuszczają zwrot zakupionej wcześniej wódki na wesele. Warto kupować w takich miejscach i od razu w chwili zakupu ustalić zasady zwrotu butelek wódki, które pozostaną po weselu. Nie zawsze sprzedawcy zwracają za nią całość wydanych pieniędzy, mimo tego jednak warto kupować wódkę na wesele w miejscach, gdzie istnieje możliwość zwrotu tego co po weselu zostanie. Dzięki temu bowiem można odzyskać choć część pieniędzy wydanych na ten alkohol.